علی اصغر خاکساری، هنرمند برتر صنایع دستی کشور در سال ۱۳۹۲
۱۳۹۴-۱۰-۲۱
اعطای گواهینامه هنر درجه یک معادل مدرک دکتری در رشته قلمزنی-۱۳۹۴
۱۳۹۵-۰۳-۲۵
نمایش همه

شرح حالی از هفتاد و هشتمین نمایشگاه صنایع دستی ایتالیا

به نام خدا

شرکت در نمایشگاه فلورانس تجارب بسیار ارزشمندی برای بنده به همراه داشت و باعث شد با نوع سلیقه و درخواست های شرکت کنندگان بیشتر آشنا شوم، مردمانی که در شهر فلورانس، مهد هنر اروپا زندگی می کنند و چشمانی آشنا با هنر دارند.

بسیار خرسندم که کارهای من، مورد تحسین بازدید کنندگان این نمایشگاه قرار گرفت. چندی از بازدیدکنندگان که خود افرادی خبره در حیطه ی هنر قلمزنی بودند، معتقد بودند که کارهای بنده باید در نمایشگاه های تخصصی تری به نمایش گذاشته شوند به صورتی که مخاطبان خاص خود را داشته باشد.

ایران حضور بسیار چشمگیری در نمایشگاه داشته و غرفه های ایران با استقبال فراوانی روبه رو گشت که باعث خرسندی بسیار ما شد. به گفته ی یکی از خبرنگاران ایتالیایی: "ایران، در این نمایشگاه بسیار قدرتمند ظاهر شده است."

موسیقی که زبانی مشترک در بین تمامی انسانها با هر فرهنگ و زبانی می باشد باعث شد بخش موسیقی سنتی همواره مملو از بازدیدکنندگانی مشتاق با چشمانی تحسین‌کننده باشد. جو بسیار مثبت و دوستانه‌ای در بین شرکت‌کنندگان ایرانی برقرار بوده و همگی همیار یکدیگر بوده و در مشکلات به یاری هم میشتافتیم.

با بازدید از غرفه‌های دیگر کشورهای شرکت‌کننده، با ایده‌های جدید و جالبی آشنا گشتم. در غرفه‌های اروپایی، طرح‌ها مطابق با سلیقه و خواست نسل امروز پرداخته شده بود و در صنایع دستی کشورهای آسیایی، نشانه‌هایی از فرهنگ و هنر ایرانی دیده می‌شد.

به آسانی قابل رؤیت بود که کشورهای شرکت‌کننده در نمایشگاه، برای صنایع دستی کشور خود، سرمایه‌گذاری‌های کلانی کرده و از اهمیت اشتغال و درآمدزایی صنایع دستی به خوبی آگاه بودند.

در بازدید از مکان‌های تاریخی و هنری شهر فلورانس، صف‌های طولانی جهانگردان، کاملاً نمایانگر اهمیت فراوان آن شهر به صنعت جهانگردی بود.

در اواسط نمایشگاه، با نظر و رأی کارشناسان و استادان صاحب سبک، ۱۰ هنرمند، به عنوان هنرمندان برتر نمایشگاه معرفی شدند. بسیار خرسندم که بنده نیز یکی از این ۱۰ نفر بودم و نام پرافتخار میهنم به عنوان یکی از ۱۰ کشور منتخب در نمایشگاه در جراید کشور ایتالیا به چاپ رسیده و در رسانه‌های ملی اعلام شد.

در پایان از تمامی افرادی که برای حضور ما در این نمایشگاه زحمات فراوانی کشیدند و وقت خود را صرف کمک و راهنمایی ما نمودند، قدردانی می‌کنم و از خداوند برایشان خواستار سلامتی و موفقیت می‌باشم.

علی اصغر خاکساری

قلمزن و طلاکوب- مشهد مقدس

IMG_0186

IMG_0161IMG_0157