Khaksari

علی اصغر خاکساری در سال 1343 متولد شد. از زمان کودکی توسط پدرش که از طبیعت‌مردان بزرگ خراسان بود با طبیعت و حیات‌وحش ایران آشنا شد و اخت گرفت. از همان زمان شروع به تمرین طراحی و عکاسی از حیات‌وحش و طبیعت ایران کرد. در سن 18 سالگی، دوره‌های تراشکاری و ریخته‌گری را گذراند. با مطالعه و تمرین با فنون تعمیر سلاح شکاری و قطعات آن‌ها آشنا گردید. از سال 1369، تعمیرات مجاز سلاح شکاری را آغاز نمود و نوآوری‌های بسیاری در این کار انجام داد که در نشریات مختلف چاپ گردید. پیش از آن، با مطالعه‌ی کتب و آزمون و خطا، فنون قلمزنی و طلاکوبی و ساخت ابزارهای مرتبط به این حرفه را فراگرفت. با پیشرفت در کار قلمزنی و طلاکوبی و اجرای آن بر روی قسمت‌های فلزی تفنگ‌های شکاری، سعی در پیاده‌سازی آن بر روی ساعت‌های نفیس و جواهرات نمود. اکنون که حدود 30 سال از فعالیت وی در این حرفه می‌گذرد، تمامی طرح‌های قلمزنی‌شده در کارگاه خاکساری، توسط خود او و با الهام از طبیعت پاک و تجربیاتی که در طی سال‌ها به دست آورده، انجام می‌شود و در جهت حمایت از حیات‌وحش ایران می‌باشد.

تا کنون عمده‌ی کارهای وی و مهم‌ترین هدفش، آوردن تزئینات حکاکی، قلمزنی و طلاکوبی بر روی سلاح شکاری، با هدف جلوگیری از شکار غیرمجاز و بی‌رویه بوده است. شخصی که دارای تفنگی باارزش و نفیس باشد، هیچ‌گاه مبادرت به شکار غیرمجاز نمی‌ورزد، زیرا باعث توقف سلاح وی می‌گردد.

وی در چندین نمایشگاه صنایع دستی داخلی شرکت نموده و لوح تقدیر دریافت کرد. در سال 1392 در روز جهانی صنایع دستی در نمایشگاه بین المللی تهران، از طرف اساتید و کارشناسان بزرگوار، به عنوان هنرمند برتر کشور انتخاب شد. به علت نوآوری در کار و دوری از تقلید و کارهای تکراری و ایجاد سبک منحصر به فرد در رشته‌ی قلمزنی و طلاکوبی، مورد تشویق مسئولین و اساتید برجسته‌ی کشور، از جمله اساتید مجرب اصفهان قرار گرفت و از نظر ایشان سبک وی بسیار نو و منحصر به فرد بود. به عنوان مثال حکاکی، قلمزنی و طلاکوبی بر روی ساعت‌های سوئیسی و آلیاژهای بسیار سخت سلاح شکاری و همچنین ظرافت در طراحی و قلمزنی. در سال 1393 از طرف معاونت محترم صنایع‌دستی و گردشگری، به عنوان نماینده‌ی ایران در رشته‌ی قلمزنی، به نمایشگاه بین‌المللی صنایع‌دستی در شهر فلورانس ایتالیا دعوت شده و در این نمایشگاه شرکت نمود. در روز سوم، نمونه کارهای خاکساری، به عنوان یکی از 10 اثر برتر نمایشگاه از سوی اساتید و کارشناسان منتخب اعلام شد. این خبر در جراید و رسانه‌های کشور ایتالیا اعلام گردید. در سال 1394 گواهینامه‌ی درجه یک هنری، معادل مدرک دکتری، از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاونت صنایع دستی و گردشگری و شورای ارزشیابی هنری به وی اعطاء گردید.

با وجود اینکه و در مسیر یادگیری این هنر ارزشمند از آموزش اساتید بی‌بهره بود، تجربیات خود به خانواده‌ی خود منتقل نمود و آموزش داد. خانواده‌ی خاکساری با هدف زنده نگاه‌داشتن و اشاعه‌ی هنر قلمزنی و طلاکوبی اصیل ایرانی و ترکیب آن با نوآوری‌های خود و علم روز، مشغول به کار می‌باشند. تمامی کارهای انجام شده در کارگاه خاکساری، اعم از طراحی، ساخت، قلمزنی، حکاکی، طلاکوبی و ساخت ابزارهای مربوطه، توسط خانواده‌ی خاکساری انجام می‌پذیرد.

به امید آن که ترویج این هنر گرانقدر در بین هنردوستان و علاقه‌مندان، شرایط بهتری برای شکوفایی بیشتر هنر و صنایع دستی خراسان بزرگ و همچنین کشور اصیل و کهن ایران به وجود آورد.